Mitä kuuluu ystäväiset? Täällä on ollut niin vauhdikkaita päiviä, etten ole edes blogin puolelle ehtinyt! Kesä on epävakaista sääolosuhteista huolimatta täysillä täällä. Kesävieraita ja kesämenoja, mikäs sen mukavampaa!
Kesä on löytänyt tiensä myös lautaselle, kun kasvimaa tarjoaa nyt syötävää aamusta iltaan. Lyömättömin kesäinen yhdistelmä on oman maan salaateista koottu sekoitus(paljon tilliä, ruohosipulia ja persiljaa), uudet perunat, nokare voita ja kalaa missä tahansa muodossa. Tarkoitus on kerätä pikimmiten pinaatti talvisäilöön, se nimittäin kohta kukkii jo! Ehkäpä innostun istuttamaan vielä toisen erän pinaattia, niin hyvin se perheelle maistuu salaateissa, keitossa ja lätyissä.
porkkanaa ja pinaattia Trendikäs lehtikaali Tilli, kalan paras kaveri!
Ajattelin kysyä teiltä nyt ideoita siihen, miten hyödynnän tuon ison lehtikaalisadon? Lehtikaalisipsejä kokeilimme, mutta niistä tuskin tässä perheessä tulee isoa hittiä. Mitä muuta lehtikaalista voi tehdä? Sekoittaa Vihersmoothieen? Entäpä onko joku kokeillut wokkaukseen? Nyt vinkkejä kehiin, miten hyödynnän tuon terveellisen trendikasvin! Kiitos ♥
Kesämielellä
Jenni