ASUKKAAT Äiti, Isä, 2 lasta
KOTI Aatelitalon muuttovalmis ratkaisu, 110m2, pohjakuva artikkelin lopussa

Tämä lapsiperheen koti on raikas, kaunis ja ihan uusi! Nuoren perheen reilun sadan neliön koti rakentui jouhevasti, kun perhe päätyi täysvalmiita koteja tarjoavaan Aatelitaloon. Järkevä ja tehokas pohjaratkaisu, kuivissa tehdasolosuhteissa valmistuva koti ja kilpailukykyinen hinta ratkaisivat talopakettivertailun Aatelitalon hyväksi.
– Olemme olleet alusta asti tyytyväisiä etenkin korkeaan varustelutasoon, joka oli vakiona laajempi ja laadukkaampi, kuin muilla vertailemillamme talovalmistajilla.

Kun mies tekee pitkää päivää töissä ja kotona on kaksi alle kolmevuotiasta, muuttovalmis on varmasti helpoin ja vaivattomin ratkaisu. Aatelitalon kodit rakennetaan sisällä tehtaassa täysin valmiiksi moduuleiksi, jotka kuljetaan tontille ja yhdistetään paikoilleen. Katto rakennetaan etukäteen paikan päällä. Perhe pääsi ennen talon kuljetusta tutustumaan tehtaalla kotiinsa ja kuljeskelemaan sisätiloissa. -Tässä vaiheessa olisimme voineet helposti vielä reklamoida, jos olisimme huomanneet jotakin puutteita.
Aatelitalon pakettiin kuului myös perustusten teko. Maatöiden jälkeen projektin toteutus oli siis talotehtaan vastuulla. Pihatyöt perhe hoiti jo ennen uuteen kotiin muuttoa. -Nurmikon kylväminen sattui täydelliseen lämpimään ja kosteaan aikaan. Muutamassa viikossa piha oli ihan vihreä! Myös osa istutuksista ja pihamuureista toteutettiin heti. -On ihanaa, kun ei tunne asuvansa rakennustyömaalla, myös lasten kanssa oleminen ja ulkoilu on valmiilla pihalla helppoa, perhe iloitsee!

Olohuoneen suuret ikkunat avautuvat silmien eteen heti eteisessä. -Tykkäämme kovasti siitä, että koti on ilmava ja valoisa, olohuoneen ikkunat ovatkin yksi ehdoton lempijuttu kodissamme, perhe kertoilee.

Pintamateriaalit tulevat kaikki Aatelitalon yhteistyökumppanilta, Värisilmältä. -Siinä vaiheessa kun valitsimme pintoja, mukana oli ammattilainen. Näin saimme aikaan yhtenäisen ja tyylikkään kokonaisuuden. Pääosin seinät ovat valkoisia, muutamaa tehostetapettia lukuunottamatta.
Kodin päävärit ovat harmaa ja valkoinen. -Halusimme, että kokonaisuus säilyy mahdollisimman raikkaana ja valoisana. Simppeliä sisustusta maustaa muutamat yksityiskohdat, kuten lapsuudenkodeista perityt huonekalut ja kirpparilöydöt.
Hauska jakkara on kirpparilöytö! 
Keittiön yläkaapit valittiin valkoisena, jotta kokonaisuudesta tulisi raikas. Tummat viilutetut alakaapit taas ovat lasten kanssa käytännölliset ja sointuvat lattian sävyyn kivasti.

Isompi lapsista nukkuu jo omassa huoneessaan. Tilavassa makuuhuoneessa mahtuu hyvin myös leikkimään! Lastenhuoneeseen valittiin neutraali harmaa tehosteväri, johon on helppo yhdistellä muita värejä mielen mukaan.
Parhaat leikit syntyvät
tietenkin omassa huoneessa
![]()
![]()
Vanhempien makuuhuoneeseen on valikoitunut tummia rauhoittavia sävyjä. Ehdoton katseenvangitsija on vanha massiivinen kaappi!

Kodinhoitotilat ovat riittävän suuret ja käytännölliset. -Ainut asia, joka meitä jäi mietityttämään on sauna. Nyt ajateltuna pienempikin olisi riittänyt. Näin olisimme saaneet vieläkin lisää tilaa kodinhoitohuoneeseen tai eteisen peilikaapeille!
Kodinhoitohuone palvelee
myös arkieteisenä

Nuori perhe on silminnähden onnellinen uudesta kauniista kodista, jossa arki pienten kanssa on helppoa. Vinkkejä muille rakentajille tulee lyhyesti ja ytimekkäästi vain yksi ja se kuuluu näin:
Valitkaa avaimet käteen talopaketti!

Perustukset, talo ja autokatos: Aatelitalo
Sähkösuunnittelu: Aatelitalo
LVI-suunnittelu: Aatelitalo
Sisutuksen suunnittelu: Perhe itse yhdessä talovalmistajan tarjoaman ammattilaisen kanssa
Lattia: Laminaatti
Kalusteet: Värisilmä, Cecilia-kalusteet
Laatat: Värisilmä
Takka: Uunisepät Saana 190
Pintamateriaalit, maalit ja tapetit: Värisilmä
Yhteistyössä:

